Turecko last minute

Turecko je země velké historie, skrývá v sobě více antických památek než samotné Řecko, země mnoha tváří, kultur a zvyků. Turecko se rozkládá na dvou kontinentech, menší částí zasahuje do Evropy a této části se říká Thrákie, z větší části však leží v Asii a tato část je známá jako Anatolie. Země to není malá ani rozlohou, což se projevuje i na podnebí. Klima je zde většinou subtropické, východ země je však obecně o něco studenější. Turecké pobřeží omývají čtyři moře, Středozemní na jihu, Černé moře na severu, na západě je to Egejské moře a severozápad patří moři Marmarskému. Hlavním městem je Ankara, mnoho lidí však láká Istanbul, dříve Cařihrad nebo Konstantinopol. Turisty oblíbený je Velký bazar s více než 4000 stánky tvořících jedno velké bludiště, za návštěvu stojí i archeologické muzeum s rozsáhlou sbírkou antických památek a mnoho dalších staveb. Turecko dovolená je zkrátka sázkou na jistotu.

Každoroční letní dovolené předchází doba rozmýšlení, kdy je potřeba zvážit, co od svých volných dní vlastně očekáváte. Turecko 2010 nemusí být v tomto ohledu vůbec šlápnutím vedle, naopak země je to rozmanitá a zajímavá. Turecká kultura byla a je formována jednak křesťanstvím a jednak islámem a sledovat střet těchto dvou filozofií je skvělou příležitostí. Nečekejte ani ulice plné zahalených žen a ortodoxních věřících. Mnoho obyvatel stále uctívá tradice islámu, mladší generace si ale tradice často vykládá volnějším způsobem. Situace je také rozdílná ve velkých městech jako je třeba Ankara nebo Istanbul, jinak to vypadá na venkově. Vhodné je si zjistit některé informace, které vás poučí o zdejších zvycích, to se týká především oblékání.

Turecko je země s dlouhým pobřežím, pokud tedy míříte za sluncem, čeká vás nelehké rozhodování. Nejznámější destinace se nacházejí při pobřeží Egejského a Středozemního moře, k nejoblíbenějším letoviskům u Egejského moře patří Kuşadasi a Bodrum. Oblast je vhodná i pro pobyt rodin s malými dětmi nebo pro plavce s malým sebevědomím. Pláže se do moře svažují jen pozvolna a nejsou zde velké vlny. Nejmenším letoviskem při pobřeží Středozemního moře je Kemer, který svým podnebím připomíná saunu. Vzduch je vlhký, voda v moři teplá, ovšem vše je kompenzováno národním parkem Olympos, kde naleznete zříceninu starověkého města Olympos a ohňovou stráň Chimeru. Belek, který se vyznačuje vyšší úrovní nejen služeb, ale hlavně cen patří k dalším oblíbeným místům. Mnoho lidí sem míří na své last minute zájezdy za golfem, velmi zajímavé je však i okolí, a to jak po historické, tak i po přírodní stránce. Letoviskem, které stojí za návštěvu je Fethyie, nacházející se trochu stranou turistického zájmu, avšak s možností koupání v nedalekém Mrtvém moři. Mezi českými turisty je velmi oblíbená Turecká riviéra, jak je nazývána oblast na jihu země přibližně mezi městy Antalya a Alanya. Najdete zde příjemný kontrast moderního světa a starověkých staveb, který vyhledávají hlavně zvídavější turisté. Na své si tak přijdou všichni ti, kteří hledají stopy z minulosti, i ti, kteří dávají přednost odpočinku na dlouhých plážích.

Přeposlat Tisknout

Další země:
vyberte zemi...
TOPlist