Madeira dovolená

Ostrov Madeira má sice na šířku jen 22 kilometrů a na délku 57 kilometrů, přesto patří k místům, na které budete dlouho vzpomínat. Madeira leží v Atlantském oceánu asi 1000 kilometrů od Portugalska a má statut autonomní oblasti. Žije zde přes 270 tisíc lidí, většina v hlavním městě Funchalu. Souostroví se člení na čtyři části: Madeira, Porto Santo, Ilhas Desertas a Ilhas Selvagens. Kromě Madeiry je však obydlen pouze ostrov Porto Santo, na který můžete zavítat fakultativně. Díky svému sopečnému původu se Madeira pyšní vysokými sopečnými horami i vyvřelinovými útesy, v kopcích pramení potoky a do údolí spadají jako dravé říčky ve vodopádech. Příroda je zde až neskutečně krásná, což můžete poznávat na svých turistických výpravách. Část obyvatel pracuje v zemědělství, což vzhledem k původu ostrova není snadná obživa. Lidé si zde budují terasovitá políčka na úbočí hor. Nejpěstovanější jsou banány a vinná réva. Místní víno je výborné, hlavně pak červené. Vyrábí se tu i speciální alkoholizované madeirské víno, které se chutí podobá portskému vínu.

I přes malou rozlohu vás ostrov zaměstná, o zábavu opravdu nemusíte mít strach. Určitě navštivte Funchal, hlavní a jediné větší město na ostrově. Město tvoří stará východní část, turistická zóna na západě a centrum, kde nevynechejte molo Ilheu de Pontinha, odkud je výhled na celé město. Za pozornost stojí pevnost Palacio de Sao Lourenco, která je ze 16. století a jejím úkolem bylo chránit ostrov před piráty. Nejdůležitější památkou je ale katedrála Sé z konce 15. století. Pro turisty, které láká Madeira last minute, je lákavá tržnice Mercado dos Lavradores, dvoupatrová budova s otevřenou střechou. Koupíte zde ovoce, zeleninu, ryby i maso a jsou tu také obchody s proutěnými výrobky. Překrásné horské scenérie nabízí túra z vrcholu Pico de Arereiro na Pico de Ruivo. Krásný pohled na krajinu je i z vyhlídky Balcoes.

Na Madeiře se nachází i jeden z nejvyšších útesů na světě, Cabo Girao, který spadá strmě 590 metrů hluboko do Atlantského oceánu a krom toho je odtud fantastický výhled. Na Madeiře jsou pouze dvě písčité pláže, ale i tak si užijete last minute zájezdy. Jedna z nich je ve vesnici Prainha a druhá a poslední je Praia Formosa. To samozřejmě neznamená, že by koupání na Madeiře nebylo úžasné. Místní hotely proto zbudovaly k oceánu přístup z betonu. Přesto máte pocit, že to sem jaksi patří. O krásnou písčitou pláž ale nepřijdete, na ostrově Porto Santo, kam se dostanete trajektem za dvě hodiny, najdete právě pláž za kterou by se nestyděli ani v Egyptě. Pláž je dlouhá celých devět kilometrů a na ostrově je lákadlem číslo jedna. Madeira není tradičním letoviskem, kde se budete celé dny povalovat na prosluněné pláži, ale i tak nabízí mnoho alternativ. Vyzkoušejte třeba jízdu na koni, funguje zde několik stájí, kde vám půjčí koně i s výstrojí a vy se na tento krásný ostrov můžete podívat z koňského hřbetu. Madeira dovolená rozhodně není šlápnutím vedle, právě naopak.

Přeposlat Tisknout

Další země:
vyberte zemi...
TOPlist